Wybudowany dla Politechniki Łódzkiej budynek pasywny, charakteryzuje się nie tylko zastosowaniem najefektywniejszych rozwiązań budowlanych, pozwalających na ograniczenie do minimum strat ciepła przez przegrody, ale również zaawansowanych technologicznie instalacji i urządzeń odpowiedzialnych za zapewnienie jak najniższego zużycia energii, redukcję emisji szkodliwych substancji do atmosfery i wysoki standard użytkowania obiektu. Odpowiednio zaprojektowane bryła i orientacja budynku w połączeniu z koncentracją przeszkleń na południowej fasadzie pozwala na maksymalne wykorzystanie zysków ciepła z promieniowania słonecznego.
Budynek pełni funkcję biurową i naukowo-dydaktyczną pozwalając na prowadzenie demonstracji i analiz zastosowanych technologii. Został wyposażony w nowoczesne pompy ciepła, wysokowydajny system wentylacji i chłodzenia, instalację fotowoltaiczną wraz z magazynem energii, a nad całością czuwa zaawansowany system BMS, którego zadaniem jest sterowanie poszczególnymi elementami budynku dostosowując je na podstawie aktualnie panujących warunków atmosferycznych do stawianych wymagań.
Dla celów demonstracyjnych budynek wyposażono w okna z szybami fotowoltaicznymi rozmieszczonymi na różnych elewacjach oraz okno z szybą grzewczą. Instalacje teletechniczne, odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania zostały wzajemnie skomunikowane w systemie integracji budynkowej (BIS).
Pasywny Budynek Politechniki Łódzkiej
– Łódź
Rodzaj zadania
Zaprojektowanie i wybudowanie budynku administracyjno-dydaktycznego spełniającego kryteria budownictwa pasywnego.
Zakres prac
- Wykonanie pełnobranżowego projektu budowlanego i wykonawczego w zakresie architektury, konstrukcji, instalacji sanitarnych, instalacji elektrycznych (w tym PV – fotowoltaicznych) i teletechnicznych oraz BMS,
- Wykonanie prac rozbiórkowych istniejącego budynku,
- Kompleksowe wykonanie robót budowlanych i wykończeniowych,
- Wykonanie robót z zakresu instalacji sanitarnych i HVAC wraz z wyposażeniem,
- Wykonanie robót z zakresu instalacji elektrycznych (w tym PV i magazyn energii)
i teletechnicznych (DSO, CCTV, SSWiN, KD, itp.) z wyposażeniem, - Wykonanie przyłączenia do istniejącej infrastruktury uzbrojenia terenu wraz
z zagospodarowaniem terenu w otoczeniu obiektu.
INWESTOR:
POLITECHNIKA ŁÓDZKA
WARTOŚĆ:
ok. 10,0 mln zł
POWIERZCHNIA:
1 230,2 m2
TERMIN REALIZACJI:
02.2020 – 12.2021